5G و LTE تفاوت ها چیست؟ این تفاوت‌ها چه اهمیتی دارند؟

5G و LTE تفاوت ها چیست

5G و LTE تفاوت ها چیست  ؟

اپراتورها در نقاط مختلف جهان از سال 2019 شروع به عرضه اینترنت همراه نسل پنجم 5G کرده‌اند. این نسل به روشنی در زمینه‌های مختلف از جمله سرعت دانلود و تأخیر از نسل پیشینLTE  یا 4G جلوتر است. اما قابلیت‌های این نسل بسیار بیشتر از آن است که در مواردی که نسل قبلی کاربرد داشت مورد استفاده قرارگیرد.

اینترنت 5G چه تفاوتی با LTE دارد؟ اگر به فکر خرید گوشی هوشمند جدید‌ هستید، احتمالاً می‌خواهید این دو را با یکدیگر مقایسه کنید. تردیدی نیست که 5G از LTE سریعتر خواهد بود. اما اینجا می‌خواهیم به این بپردازیم که این تفاوت از کجا می‌آید. اگر دو دل هستید که آیا به چیزی بیشتر از آنچه LTE برای شما فراهم می‌کند نیازمند هستید یا از خود می‌پرسید که آیا لازم است به فناوری LTE دسترسی داشته باشید، ما به شما پاسخ خواهیم داد.

5G  چیست؟

حرف G اختصاراً از کلمهGeneration  به معنای نسل گرفته شده ‌است. بنابراین عبارت 5G نشانده‌ی نسل پنجم تکنولوژی اینترنت موبایل است. همچنین LTE که به نسل چهارم این فناوری(4G)  اطلاق می‌شود، گرفته شده از کلمات Long-Term Evolution به معنای تکامل بلند مدت است. اما قرار نیست که سری جدیدتر جایگزین همتای قدیمی‌تر خود شود، بلکه آن‌ها را در آینده‌ای قابل پیش‌‌بینی در کنارهم خواهید دید.

مزایای 5G کدام است؟

همانطور که انتظار می‌رود، نسل پنجم اینترنت‌همراه، به نسبت چشم‌گیری از نسل قبلی سریع‌تر است. نخست به این خاطر که این نسل به طیف بزرگتری دسترسی خواهد داشت و از فناوری رادیویی پیشرفته‌تری بهره‌مند است. همچنین با تأخیر کمی که خواهد داشت، تکنولوژی اینترنت اشیا را برای بشر قابل دسترس‌تر خواهد کرد. به زبان ساده‌تر از طریق فناوری 5G قادر خواهید بود داده‌ها را هرچه سریع‌تر دانلود یا آپلود کنید. بر روی کاغذ می‌توان سرعت دانلود 1 تا 10 گیگابایت بر ثانیه و تأخیر 1 میلی‌ثانیه را برای آن متصور بود اما در عمل میانگین این سرعت به 50 مگابایت برثانیه و تأخیر 10 میلی‌ثانیه می‌رسد که این مقدار در حالت حداکثری برای اینترنت 4G ، 15 مگابایت برثانیه است. در حالت کلی این آمار به شبکه پوشش‌دهنده اینترنت یا تعداد مشترکین در ناحیه پوشش وابسته می‌باشد. گستره 5G می‌تواند فناوری‌های زیادی را دربرگیرد که ممکن است اشتراکاتی داشته باشند. برای مثال سرعت بالای این نسل، نیاز به موج‌های میلیمتری با فرکانس بالا دارد. این فرکانس‌های بالا پهنای‌باند وسیعی دارند که برای فضاهای شلوغ نظیر استادیوم‌های بسیار ایده‌آل است.

 

 

تفاوت پایگاه‌های انتقال داده

ایستگاه‌های اینترنت 4G به طور معمول از 12 آنتن برای دریافت و انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. درحالی که به لطف ابزارهای به نام MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) ایستگاه‌های نسل پنجم به صورت همزمان از 100 آنتن برای جابجایی اطلاعات استفاده می‌کند. در حالی که آنتن‌های 4G بسیار بزرگ بوده و ممکن است کیلومترها از هم دور باشند، آنتن های 5G سلول های کوچکی هستند که قابلیت این را دارند که در بالای یک تیر برق، یا در کنار یک ساختمان مسکونی در یک محله شلوغ نصب گردند. اما از نظر منطقی، به کارگیری و تعویض این آنتن‌ها امری چالش‌برانگیز، هزینه‌ بر و وقت‌گیر خواهد بود.

 

5G یا LTE : انتخاب با شما خواهد بود

چیزی که برای یک کاربر گوشی‌هوشمند معمولی بیشتر از هر چیز اهمیت دارد، اتصالی با کیفیت بالا و سرعت مناسب است. آنچه واقعیت دارد این است که نیاز تعدادی زیادی از کاربران در محدوده 4G برطرف می‌گردد. به خصوص این که امروزه سرویس‌های LTE-A نیز ارائه می‌شوند که نوع پیشرفته اینترنت همراه نسل چهارم هستند و سرعت دانلود در آنها به  1 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد که با نسل پنجم قابل مقایسه خواهدبود. این نوع از نسل چهارم در کشور ما با نام 4.5G شناخته می‌شود. ارزش نسل پنجم، در کاربرد آن در فناوری‌های مهمتر نظیر اینترنت اشیا مشخص خواهد شد. برای تأکید بر این نکته باید اشاره کرد که شرکت Apple اعلام کرده است که تا سال 2020 محصولی که از نسل پنجم اینترنت همراه پشتیبانی کند به بازار ارائه نخواهد داد. آینده نسل پنجم اینترنت اشیا شاید ماشین‌های بدون راننده، بازی‌های واقعیت مجازی‌ بی‌سیم یا حتی ربات‌های کنترلی باشد. پس تا آینده‌ای نه چندان دور به فناوری 5G روی گوشی موبایلتان نیاز پیدا خواهیدکرد.
مرجع : https://en.wikipedia.org/wiki/5G

برگشت به بالا
برای اطلاعات بیشتر وتماس با پشتیبانی میتوانید با شماره ی  09120163831  تماس بگیرید
اطلاعات بیشتر